Łętowe cz.2 – w gumiakach na diamenty (01.2015)

Środek stycznia tego roku był niczym kwiecień – temperatura 18oC a w powietrzu unosił się intensywny zapach wiosny. Skoro nie ma przerwy zimowej trzeba skorzystać z okazji i wyruszyć w teren.
Po raz kolejny postanowiłem odwiedzić okolice Mszany Górnej i wieś Łętowe.

LETOWE1
Okolice Kasiny Wielkiej

Tym razem szukając okazów kierowaliśmy się w dół potoku Łętówka, aż do ujścia w Mszance. Poszukiwanie diamentów (odm. kwarcu) jest dosyć trudnym zadaniem i trzeba mieć wprawione oczy by wiedzieć, w jakich skałach należy się ich spodziewać. Generalnie występują one w drobnoziarnistych piaskowcach; spękanych z licznymi żyłkami kalcytu i dużą zawartością substancji organicznej (dolny kompleks warstw krośnieńskich jednostki dukielskiej okna tektonicznego Mszany Dolnej). Im ciemniejsze i bardziej spękane piaskowce tym lepiej. Oczywiście Łętowe to prócz kwarcu również dobrze wykształcone szczotki kalcytu, których jest tu naprawdę mnogo.

LETOWE2
Powierzchnia piaskowca pokryta kryształami kalcytu

Szczotki kalcytowe:

LETOWE3
LETOWE4
LETOWE5
LETOWE6
LETOWE7
LETOWE8
Kryształ kalcytu o zonalnej budowie

Przy poszukiwaniach diamentów trzeba mieć na uwadze, że okazy w których kryształy kwarcu stabilnie tkwią w skale (bądź narastają na kryształach kalcytu) należą do rzadkości. Częściej będziemy spotykać drobne diamenty, które po rozbiciu piaskowca wypadną ze szczelin. Ogólnie rzecz biorąc, po rozbiciu nie tylko należy sprawdzać skałę, ale również obserwować czy kryształy kwarcu nie leżą na podłożu. Jeżeli będziemy mieli pewność, że w danym „kamieniu” występują kwarce, to warto go zabrać do domu i w spokoju zająć się jego pomniejszaniem…oczywiście przy dobrym świetle i lupce.

LETOWE9
Diament marmaroski in situ

LETOWE9_5 OBR
Zbliżenie na diament powyżej

Odsłonięcia skalne przy potoku Łętówka:

LETOWE10
LETOWE11
LETOWE12

Warto również zauważyć, że diamenty z Łętowego w świetle UV charakteryzują się pięknymi niebieskimi i różowymi barwami. Jest to najprawdopodobniej spowodowane defektami sieci krystalicznych, oraz inkluzjami materii organicznej wewnątrz kryształów (fotografie poniżej).

LETOWE13
Zbliźniaczone kryształy kalcytu

Okazy diamentów marmaroskich (odm. kwarcu):

LETOWE15
LETOWE16
LETOWE17
LETOWE18

LETOWE19
…szukając diamentów które wypadły po rozbiciu skały

LETOWE20
Mszanka

LETOWE21
Po ciężkiej pracy nie ma nic lepszego niż gorąca zupa. Żurek z restauracji był wspaniały, ale przez kolejnych kilka dni nie mogłem swobodnie jeść (bardzo gorąca zupa i wielki głód nie chodzą w parze).

Na koniec jeszcze kilka fotografii diamentów w świetle ultrafioletowym (bliski ultrafiolet):

DSCF2998
DSCF2999
DSCF3002
DSCF3010
DSCF3017
DSCF3011
DSCF3023

Piotr Zając

REALGARMZG

 

 

 

 

Reklamy
This entry was posted in Lokalizacje, Ogólne and tagged , by Pieczar. Bookmark the permalink.

About Pieczar

Piotr Zając. Kolekcjoner minerałów, bloger. Magister inżynier geolog, absolwent krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zawodowo Specjalista ds. Ochrony Środowiska. Autor blogów: REALGAR, MZG, Nowohuckie blogowisko, DPRetrogaming. Członek Mindat, PTTK, moderator Polskiego Forum Geologicznego. Oprócz geologii hobbystycznie zajmuję się: - RetroGamingiem - Życiem Nowej Huty - Fotografią - Numizmatyką Sprzęt fotograficzny którym się posługuję: - Fujifilm Finepix S9600 + Raynox DCR250 - Fujifilm Finepix S5600 - okazyjnie Sony NEX-6 i Panasonic DMS-LS80

3 thoughts on “Łętowe cz.2 – w gumiakach na diamenty (01.2015)

  1. Pingback: NOWE OKAZY 01/02.2015 | REALGAR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s