TEREN: Kopalnia Soli Wieliczka – Trasa górnicza cz.1 (04.2014)

Przerzucam z bloga Mamo Zbieram Gruz pierwszą część fotorelacji z trasy górniczej w Wieliczce. Druga część pojawi się wyłącznie na Realgarze w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Tak się składa, że będę miał możliwość po raz kolejny wybrać się pod ziemię i skorzystam z okazji by zrobić jeszcze kilka zdjęć na trasie górniczej. Mam również nadzieję, że ponownie uda mi się znaleźć „włosy św. Kingi” (odm. halitu), bo okazy z fotografii poniżej niestety nie przetrwały drogi powrotnej…

Kopalnia Soli Wieliczka – Trasa górnicza cz.1

Muszę przyznać, że nasza ekipa miała ostatnio szczęście. Andrut wziął udział w konkursie „Z Trybuną Górniczą za trzy dychy do Wieliczki” i wygrał 3 bilety na trasę górniczą w Kopalni Soli Wieliczka. Była to szansa nie tylko na zwiedzanie trasy górniczej, która normalnie kosztuje 66 zł od osoby (z opłatą za fotografowanie), ale i okazja na wspólny wypad, co niestety zdarza się bardzo rzadko. Wieliczka to przecież ponad 700 letnia, wpisana na listę UNESCO słynna kopalnia soli będąca skarbem dziedzictwa i kultury Polski, więc prędzej czy później musieliśmy zebrać materiały do napisania artykułu o tym wspaniałym miejscu. Okazja się nadarzyła, więc na razie prezentujemy jedynie skromną fotorelację. Mamy nadzieję, że dzięki naszym zmaganiom powstanie w niedługim czasie artykuł odpowiedni do rangi najsłynniejszej polskiej kopalni – Wieliczki.

Szyb Regis, najstarszy istniejący w Wieliczce szyb górniczy


Wygrane bilety


Legitymacja uprawniająca do odebrania wyposażenia górniczego

Trasa górnicza w Wieliczce skierowana jest przede wszystkim do osób szukających nowych wrażeń w Kopalni, znających już wcześniej trasą turystyczną. Nie należy jednak brać zbyt dosłownie samej nazwy; nie będziemy oczywiście zajmować się bezpośrednio eksploatacją złoża. Co prawda każdy turysta ma przedzielone zadanie (mierniczy, mapowy, cieśla itd.), jednak zabieg ten ma na celu przede wszystkim urozmaicenie nam pobytu pod ziemią. Na poziom Bono zjeżdżamy nowiutką windą jakby dosłownie przeniesioną z centrum handlowego, dając nam tym samym pewien obraz dalszych wydarzeń. Trasę mogą zwiedzać dzieci w wieku od 10 lat, więc wycieczka musi być dostosowana pod każdego turystę. Są jednak pewne elementy które spodobają się nawet zbyt dużo wymagającemu geologowi. Można bez jakichkolwiek problemów pozbierać sobie okazów, a na trasie natkniemy się od masywnych brył halitu, przez włosy św. Kingi po błękitne anhydryty.


Poziom Bono


Halit pokrywający drewniane kaszty
Jedna z atrakcji, funkcja cieśli
Halit włóknisty, tzw. „Włosy świętej Kingi”


Solne stalaktytyHalit włóknisty in situ


Bałwan” solny


Czytanie mapyAnhydryt in situHalit kalafiorowaty pokrywający stropHalit włóknisty


Ekipa MZG w komplecie


Regularny kryształ halitu


Chodnik BąkleKryształy halituMatka Boska solna…

Ociosane bloki solne


Piękny okaz włóknistego halitu


Wpisując się do księgi gości


Wyjście prowadzące przez sklep


Już na powierzchni. Widok na szyb od strony ul. Słowackiego

Trasa górnicza dla turystów została otwarta w roku 2012. Grupy do 20 osób oprowadzane są od 9:30 – 18.00 ( w czasie letnim) co około 1.5 godziny. Mimo wysokiej ceny dla przedsiębiorstwa turystycznego jakim jest Wieliczka jest to strzał w 10 – jest wielu chętnych by móc posmakować górniczej profesji. Z mojej perspektywy spodziewałem się jednak trochę mniej turystycznego zwiedzania i chodzenia za przewodnikiem. Słyszałem, że otwarta została nowa trasa górnicza w kopalni Bochnia, może więc trzeba będzie porównać która z nich jest bardziej „ekstremalna”.


Zdjęcie podsumowujące wszystko…

Piotr Zając

REALGARMZG

Reklamy
This entry was posted in Lokalizacje, Ogólne and tagged , , by Pieczar. Bookmark the permalink.

About Pieczar

Piotr Zając. Kolekcjoner minerałów, bloger. Magister inżynier geolog, absolwent krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zawodowo Specjalista ds. Ochrony Środowiska. Autor blogów: REALGAR, MZG, Nowohuckie blogowisko, DPRetrogaming. Członek Mindat, PTTK, moderator Polskiego Forum Geologicznego. Oprócz geologii hobbystycznie zajmuję się: - RetroGamingiem - Życiem Nowej Huty - Fotografią - Numizmatyką Sprzęt fotograficzny którym się posługuję: - Fujifilm Finepix S9600 + Raynox DCR250 - Fujifilm Finepix S5600 - okazyjnie Sony NEX-6 i Panasonic DMS-LS80

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s