Labrador

Labrador (eng. Labradorite, ros. Лабрадорит) to minerał krzemianowy szeregu plagioklazu – odmiana anortytu o wzorze (Ca,Na)[(Al,Si)4O8] (Glinokrzemian wapnia i sodu).

Labr z logiem
Labrador w labradorycie
Poch.: Dobryn, Ukraina

Nazwa labrador pochodzi od wschodniego wybrzeża półwyspu Labrador, gdzie znajdują się jedne z największych złóż tego minerału. Został on po raz pierwszy opisany w 1780 roku przez Wernera. Nazwa labrador jest często mylnie używana w stosunku do labradorytu, czyli skały zbudowanej z minerału labradoru.

L. charakteryzuje się właściwościami takimi jak inne minerały grupy plagioklazów. Jego twardość to 6-6.5 w skali Mohsa, gęstość ok. 2.7 g/dm3. Posiada białą rysę, przełam nierówny, muszlowy, szklisty bądź perłowy połysk. Jest kruchy. Łupliwość doskonała (wg 001) i bardzo dobra (wg 010).

Labrador 01
Labrador
Poch.: Norcross, Bokonaky, Maniry, Madagaskar

Najczęściej występuje w postaci średnio lub grubioziarnistych kryształów o masywnym, wrosłym charakterze. Zwykle odznaczają się one niemal czarną barwą lub rzadziej ciemnobrązową, ciemnozieloną, żółtą, a nawet bywają bezbarwne. Krystalizują w formie słupków lub tabliczek (rzadko dobrze wykształcone) często występując w formie zbliźniaczeń karlsbadzkich, baweńskich, albitowych, peryklinowych, manebachskich.

L. jest znany przede wszystkim z powodu szczególnej cechy – intensywnej gry barw i migotliwości. Jest to rodzajiryzacji-schilerescencji w tym wypadku zwanej labradoryzacją lub labradorescencją. Ta charakterystyczna cecha labradoru widoczna jest jako efekt świetlny  barw niebieskich, fioletowych, złocistych, zielonych i niekiedy czerwonych. Powstaje ona w wyniku interferencji światła odbitego od drobnych zbliźniaczeń labradoru, a także blaszek i igiełek ilmenitu, magnetytu, rutylu, hematytu i tytanitu rozmieszczonych wzdłuż płaszczyzn łupliwości. Okazy labradoru o wyjątkowo intensywnej labradoryzacji zwane są spektrolitem lub kamieniem zorzy polarnej.

Labrador 02
Labradoryzacja

L. występuje w maficznych skałach magmowych, gabroidach, a także w skałach metamorficznych zmienionych regionalnie. Bywa składnikiem okruchowych skał osadowych. Współwystępuje z magnetytem, ilmenitem, biotytem, amfibolami, piroksenem i oliwinami.

L. wykorzystywany jest przede wszystkim w jubilerstwie, rzeźbiarstwie i przemyśle ceramicznym. Służy do produkcji materiałów ogniotrwałych, a także bywa materiałem okładzinowym. W jubilerstwie okazy labradoru szlifuje się w formie płytek, kaboszonów (okazy o wysokiej labradoryzacji) i fasetkowo (przy braku labradoryzacji).

Labrador 03
Labrador
Poch.: Dobryn, Ukraina

Najpiękniejsze okazy labradoru pochodzą z Finlandii (Lammenpää), Madagaskaru (Ankafotia, Saririaka, Toamasina), Kanady (Nowa Fundlandia, Quebec), oraz z Rosji, Australii, Meksyku, USA, Ukrainiy itd.

W Polsce labrador występuje w okolicach góry Ślęży (Sobótka), Bożkowa, oraz Wolibórza na Dolnym Śląsku. Został również stwierdzony w wierceniach wykonanych w masywie anortozytowym (głębokość ponad 1 km) w Krzemiankach (Suwałki).

Reklamy
This entry was posted in Definicje and tagged by Pieczar. Bookmark the permalink.

About Pieczar

Piotr Zając. Kolekcjoner minerałów, bloger. Magister inżynier geolog, absolwent krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zawodowo Specjalista ds. Ochrony Środowiska. Autor blogów: REALGAR, MZG, Nowohuckie blogowisko, DPRetrogaming. Członek Mindat, PTTK, moderator Polskiego Forum Geologicznego. Oprócz geologii hobbystycznie zajmuję się: - RetroGamingiem - Życiem Nowej Huty - Fotografią - Numizmatyką Sprzęt fotograficzny którym się posługuję: - Fujifilm Finepix S9600 + Raynox DCR250 - Fujifilm Finepix S5600 - okazyjnie Sony NEX-6 i Panasonic DMS-LS80

6 thoughts on “Labrador

  1. Pingback: Giełda NCK – Biżuteria i minerały (24-25.09.2016) | REALGAR

  2. Pingback: GIEŁDA MINERAŁÓW I BIŻUTERII UE (05-06.11.2016r.) | REALGAR

  3. Pingback: 55 GIEŁDA MINERAŁÓW, SKAMIENIAŁOŚCI I W.J. AGH (03-04.12.2016) | REALGAR

  4. Pingback: AGH KRAKÓW – 57 Giełda Minerałów, Skamieniałości i W.J. (03-04.06.2017r.) | REALGAR

  5. Pingback: GIEŁDA MINERAŁÓW I BIŻUTERII UE (17-18.03.2018r.) | REALGAR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s